LogoZC

VIŠNE(Prunus cerasus)

Originál višne sú kyselky. Sladkovišne vznikli krížením čerešní s višňami. Ovocné stromy višne sa predávajú na jar od marca do mája. Na jeseň sa začína od 15. októbra do konca novembra. Odrody sú zoradené podľa dozrievania. Podpníky Čerešňa vtáčia sú veľké stromy, Mahalebka menšie stromy a Gisela 5 sú zakrslé stromy.


Višňa Meteor Korai

Meteor Korai


Meteor Korai je skorá odroda višne. Dozrieva v polovici júna.
Strom: Rastie bujne. Samoopelivá odroda je vhodná do všetkých oblastí. Má vysokú odolnosť proti mrazu.
Plody: sú sladšie, strednej veľkosti, odolné proti pukaniu. Patrí k úrodným pravidelne rodiacim odrodám. Je to sladkovišňa.


Višňa Erdi Bötermö

Erdi Bötermö


Višňa Erdi Bötermö je najpredávanejšia kyselka maďarského pôvodu. Dozrieva v druhej polovici júna až začiatkom júla.
Strom: rastie stredne, korunu má mierne sploštene guľatú. Kvitne skoro, je dostatočne samoopelivá. Kvety sú odolnejšie proti chladu. Do rodivosti vstupuje skoro, úrody sú dobré a pravidelné.
Plody: sú stredne veľké, tmavej farby. Dužina je polotuhá, jemná, kyslastosladká. Ovocie je všestranne zužitkovateľné.


Višňa Favorit

Favorit


Višňa Favorit je vhodná pre malých pestovateľov. Dozrieva koncom júna až začiatkom júla.
Strom: vytvára oválne koruny strednej veľkosti. Typický je krátky rodivý obrast, nevyholuje. Rodivosť pravidelná a vysoká. Nemá zvláštne požiadavky na agrotechniku, je nenáchylná k zimným mrazom. Prevažne samoopelivá, je vhodným opeľovačom pre iné odrody višní.
Plody: sú veľké, plocho guľovité, karmínovo červené. Vhodné predovšetkým ako stolové ovocie. Dužnina je mäkká, redšia, veľmi šťavnatá, výbornej chuti. Plody sa dobre oddeľujú od stopky, aj kôstky.


Višňa Morellenfeuer

Morellenfeuer


Višňa Morellenfeuer dozrieva v polovici júla (pred Morelou neskorou). Rodivosť skorá, vysoká, pravidelná.
Strom: rastie stredne, neskôr slabšie, koruna je malá. Je samoopelivá, nevyžaduje opeľovača. Je vhodná aj do vyšších polôh.
Plody: nepraskaj, sú tmavo hnedočervené, stredne veľké, kyslastej a aromatickej chuti. Dužnina je mäkká, tmavo červená, veľmi šťavnatá, navinulá až kyslá.


Višňa Pandy

Pandy


Višňa Pandy dozrieva koncom júna až začiatkom júla.
Strom:
Plod:


Višňa Samor

Samor


Samor je výnosná višňa vhodná aj do vyšších polôh. Dozrieva v júli.
Strom: rastie stredne až slabšie. Je odolný aj voči nízkym teplotám, ale lepšie sa jej darí na chránenom stanovisku. Je samoopelivá. Rodivosť je stredná až vysoká.
Plody: sú stredne veľké, tmavo červené. Dužina je červená šťavnatá, typicky kyselkavej chuti.


Višňa Újfehertói fürtös

Újfehertói fürtös


Višňa Újfehertói fürtös má veľké plody, dozrievajúce v polovici júla.
Strom: má vysokú odolnosť proti mrazu. Dobre rodí aj vo vyšších polohách a netrpí moniliózou. Odroda je samoopelivá.
Plody: sú veľké, takmer guľovité, oddeliteľné od kôstky. Dužnina je mäkká, jemná, rozplývavá, červená. Chuť sladko navinulá, aromatická, veľmi dobrá.


Višňa Fanal

Fanal


Višňa Fanal je kyselka z Nemecka. Dozrieva koncom júla až začiatkom augusta.
Strom: rastie bujne, neskôr stredne. Vytvára dosť zahustené, guľovito pyramidálne koruny. Vyhoľovaním konárov trpí menej ako Morella neskorá. Úrody sú vysoké a pomerne pravidelné. Má dobrú mieru samoopelivosti. Proti mrazom je v dreve aj v kvete dobre odolná.
Plod: je stredný až väčší s hmotnosťou 5-6 g, tmavočervený. Dužina je mäkká, šťavnatá, šťava dobre farbí. Chuť je výrazná kyslá, typicky višňová, menej vhodná na konzum v čerstvom stave. Ovocie je určené najmä na spracovanie.


Višňa Morella neskorá

Morella neskorá


Višňa Morella neskorá pochádza z Francúzska. Je to vyhľadávaná stará, osvedčená a kvalitná višňa. Dozrieva v 7.-8. Čerešňovom týždni, t.j. koncom júla, v niektorých rokoch začiatkom septembra.
Strom: vytvára malú, guľovitú korunu. Patri medzi neskoro kvitnúce odrody višní. Je samoopelivá a je súčasne dobrým opeľovačom pre ostatné odrody. Nenáročná na stanovište i vo vyšších polohách s dostatkom pôdnej vlahy. Vyššia odolnosť voči mrazom sa podieľa na dosahovaní skorej a pravidelnej rodivosti.
Plody: sú stredné až väčšie, šupka tmavočervená až hnedočervená. Dužina je mäkká, šťavnatá, s výbornou kyslastou chuťou a s arómou po horkých mandliach. Kôstka sa dobre oddeľuje od dužiny. Za daždivého počasia plody nepraskajú, ale môžu byť napadnuté moniliózou.


Višňa Nana

Nana


Neskorá samoopelivá višňa Nana dozrieva stred júla, v 7. čerešňovom týždni.
Strom: rastie slabšie, konáre nemajú sklon k vyholovaniu. Rodí pravidelne a bohato. Je samoopelivá a je dobrým opeľovačom pre iné odrody. Nemá zvláštne požiadavky na stanovište. Nie je náchylná na moniliózu.
Plod: je veľký svetlo červený, neskôr tmavočervený, odolný voči praskaniu. Dužina je jemná, tmavšia červená, šťavnatá, výbornej chuti. Kôstka je menšia, dobre oddeliteľná.


Višňa Kelleris

Kelleris


Neskorá samoopelivá višňa Kelleris dozrieva stred až koniec júla, v 7. čerešňovom týždni .
Strom: má guľovitú korunu a previsajúce konáre. Rodí pravidelne a pomerne bohato. Kvitne pomerne neskoro (vďaka čomu sa vyhýba poškodeniu jarným mrazom). Nemá zvláštne požiadavky na stanovište. Mrazom odoláva veľmi dobre, voči chorobám je stredne odolná.
Plod: je čiernočervený, prezretý takmer čierny, stredne veľký (4-5 g), guľovitý. Šupka je hladká, lesklá, pokrytá jemnými svetlými bodkami, nepraská ani za daždivého počasia. Dužina je tmavá, mäkká. Šťava je silno sfarbená. Chuť je slabo kyselkastá, sladkavá, výborná, s príjemnou arómou. Plody nepraskajú ani za daždivého počasia. Hodí sa na priamy konzum i priemyselné spracovanie.


Tento tovar je už vypredanýVišne si môžete zakúpiť v nasledujúcej predajnej sezóne.

- jarná začína 1.marca

- jesenná začína 15.októbra


zahradne@centrum.sk