LogoZC

ČEREŠNE(Prunus avium)

Čerešne podľa konzistencie dužiny plodov rozdeľujeme na srdcovky - Karešova, polochrupky - Burlat a chrupky - Van, Kordia. Ovocné stromy čerešne sa predávajú na jar od marca do mája. Na jeseň sa začína od 15. októbra do konca novembra. Odrody sú zoradené podľa dozrievania. Podpníky Čerešňa vtáčia sú veľké stromy, Mahalebka menšie stromy a Gisela 5 sú zakrslé stromy.


Čerešňa Sunburst

Sunburst

Stredne skorá samoopelivá veľkoplodá. Čerešňa Sunburst dozrieva koncom júna.
Strom: S počiatku rastie silno, neskôr stredne. Na stanovište je menej náročná, vhodná do teplejších a stredných oblastí. Kvitne skoro, je samoopelivá a je aj dobrým opeľovačom.
Plody: sú veľmi veľké, guľovité, červeno oranžové, šťavnaté, chutné. Odporúča sa na konzumáciu a iné spracovanie.


Čerešňa Rivan

Rivan

Veľmi skorá srdcovka. Čerešňa Rivan dozrieva v 1 čerešňovom týždni. Plody nestihne napadnúť vrtivka čerešňová.
Strom: S počiatku rastie silno, neskôr stredne. Na stanovište je nenáročná, vhodná aj do chladnejších oblastí. Kvitne skoro, je cudzoopelivá.
Plody: sú stredne veľké, srdcovité, tmavočervené a šťavnaté. Odporúča sa najmä na priamu konzumáciu.


Čerešňa Karešova

Karešova

Čerešňa Karešova je jedna z najlepších skorých srdcoviek. Plody sú odolné voči praskaniu, netrpia vrtivkou čerešnovou a preto je u konzumentov obľúbená.
Strom: rastie bujne a vytvára širokú korunu s redším rozkonárením. Najlepšie sa jej darí v kvalitných teplejších a primerane vlhkých pôdach. V suchých alebo premokrených pôdach sú plody menšie.
Plody: sú väčšie, srdcovité tmavočervené. Dužina je tuhá, jasnočervená, dobrej, sladkastej, príjemne korenistej chuti. Dozrieva v polovici júna.


Čerešňa Burlat

Burlat

Kvalitná čerešňa zo skupiny polochrupiek. Nebýva poškodzovaná vrtivkou čerešňovou. Vhodná do teplejších a suchších oblastí.
Strom: má silnejší vzrast. Vytvára široko rozložité koruny. V mieste štepenia sa vytvára mohutný zával, ktorý je pre túto odrodu charakteristický. Nemá vplyv na rast, rodivosť a ani životnosť ovocného stromu.
Plody: sú veľké, srdcovitého tvaru, vzhľadné, stredne odolné praskaniu. Šupka je pevná, neskôr tmavočervená, so svetlými bodkami. Dužina je tuhšia, tmavočervená, šťavnatá, aromatická a veľmi chutná.


Čerešňa Kastanka

Kaštanka

Čerešňa Kaštanka je skoršia srdcovka odolná voči praskaniu.
Strom: rastie silno, neskôr stredne, vytvára pyramidálnu korunu. Drevo nepoškodzujú zimné mrazy, kvety nepoškodzujú jarné mrazy. Rodivosť je skorá, vysoká a pravidelná. Je cudzoopelivá, vhodé opeľovače sú napr. Burlat, Karešova, Napoleonova a Rivan.
Plody: sú srdcového tvaru, strednej veľkosti. Dužnina je mäká, tmavo červená, jemná, aromatická, navinulo sladká, vynikajúcej chuti. Vďaka skoršiemu dozrievaniu nebýva napadnutá vrtivkou čerešňovou.


Čerešňa Granát

Granát

Tmavá chrupka a srdcovka čerešňa Granát dozrieva koncom štvrtého čerešňového týždňa.
Strom: Rastie bujne a má veľkú piramidálnu korunu. Vyžaduje teplejšie oblasti. Kvitne neskoro, je cudzoopelivá. Sama je dobrým opeľovačom.
Plody: sú stredné až veľké, srdcovitého tvaru, tmavočervené, mierne korenisté, veľmi dobré.


Čerešňa Sam

Sam

Čerešňa Sam je stredne odolná proti mrazom v kvete, vhodná aj do stredných polôh.
Strom: rastie stredne bujne, vytvára vyššiu guľovitú korunu. Je cudzoopelivá, dobre ju opeľujú odrody Kordia, Napoleonova, Van.
Plody: sú veľké, tmavočervené, veľmi chutné s aromatickou dužinou. Tmavá chrupka, dozrieva v 4.čerešňovom týždni, cca 2 až 12. 7.


Čerešňa Lapins

Lapins

Čerešňa Lapins je atraktívna samoopelivá odroda. Tmavá chrupka, dozrieva v piatom až šiestom čerešňovom týždni, podľa oblasti.
Strom: je nenáročný na klimatické podmienky. Vhodný aj do vyšších polôh. Je samoopelivá. Rodí vysoko a pravidelne.
Plody: sú veľké, chutné a intenzívne zafarbené.


Čerešňa Napoleonova

Napoleónova

Neskorá chrupka čerešňa Napoleonova dozrieva v piatom až šiestom čerešňovom týždni, podľa oblasti.
Strom: je stredne veľký, nenáročný na stanovisko. Odroda je cudzoopelivá, mrazuodolná.
Plody: sú veľké, žltočervené, srdcovité. Dužina sladká šťavnatá, nefarbí.


Čerešňa Van

Van

Čerešňa Van je tmavá chrupka, dozrieva v piatom až šiestom čerešňovom týždni, podľa oblasti.
Strom: rastie stredne silno, neskôr slabšie. Kvety sú pomerne odolné proti jarným mrazíkom. Odporúča sa vysádzať do suchších a teplejších oblastí.
Plody: sú veľké, srdcovitého tvaru. Má príjemne sladkú chuť, dužina je rozplývavá, červená so svetlými žilkami. Kôstka sa oddeľuje od dužiny. Rodí pravidelne a bohato.


Čerešňa Tamara®

Tamara®

Neskorá veľkoplodá chrupka. Čerešňa Tamara dozrieva začiatkom júla 5-6 týždeň.
Strom: rastie stredne silno, je kompaktný. Vhodná je do teplejších oblastí. Rodivosť je vysoká. Kvitne skoro, je cudzoopelivá. Vhodné opeľovače Hedelfingenská, Lapins, Regina, Techlovan.
Plody: sú veľmi veľké, guľovité, tmavo červené, šťavnaté, extra chutné. Odporúča sa na konzumáciu.


Čerešňa Kordia

Kordia

Čerešňa Kordia Tmavá chrupka, dozrieva v piatom až šiestom čerešňovom týždni, podľa oblasti. Plody vydržia na strome až dva týždne.
Strom: Rastie bujne, neskôr stredne, koruna je vysoko guľovitá, s previsnutými spodnými konármi. Najvhodnejšie sú teplejšie polohy. Kvety sú na jarné mrazy citlivejšie.
Plody: sú veľké, srdcovité, šupka je tenšia, karmínovočervená. Plody sú odolnejšie proti praskaniu. Dužina pevná, stredne šťavnatá, červená, chuť aromatická, výborná. Kôstka oddeliteľná od dužiny.


Čerešňa Justyna

Justyna

Čerešňa Justyna dozrieva v šiestom čerešňovom týždni, podľa oblasti. Plody vydržia 10 dní po zberovej zrelosti.
Strom: rastie stredne bujne, koruna je previsnutá. Kvitne stredne neskoro.
Plody: sú veľké, elipsovité, odolnejšie proti praskaniu. Dužina stredne pevná, ružová, sladká, s vyššou cukornatosťou, aromatická, šupka je červená.


Čerešňa Buttnerova

Buttnerova

Čerešňa Buttnerova
Strom:
Plody:


Čerešňa Hedelfingenska

Hedelfingenska

Čerešňa Hedelfingenska Tmavá chrupka, dozrieva v šiestom čerešňovom týždni, podľa oblasti.
Strom: Rastie stredne bujne, neskôr stredne, koruna je široko pyramidálna, neskôr previsnutá. Vhodná do teplejších oblastí s úrodnými pôdami. Kvety sú citlivé na jarné mrazy. Kvitne neskoro, je cudzoopelivá. Vhodné opeľovače sú Kordia, Napoleonova, Granát a pod.
Plody: sú veľké, tupo vajcovité, šupka tenká, červenohnedá so svetlejšími žilkami. Plody počas dažďov praskajú. Dužina pevná, tmavočervená, šťavnatá aromatická, výborná.


Čerešňa Blaze Star

Blaze Star

Čerešňa Blaze Star je samoopelivá chrupka. Dozrieva v prvej polovici júla.
Strom: je vhodný do teplejších oblastí. Je samoopelivá.
Plody: sú čiernofialové, veľké, pevné, šťavnaté, veľmi dobrej chuti.


Čerešňa Fabiola

Fabiola

Čerešňa Fabiola dozrieva v 7 čerešňovom týždni.
Strom: je odolný voči jarným mrazom a monilióze. Vhodné opeľovače sú Sandra, Zlatíčko, Tamara.
Plody: sú veľké tmavo červené, neskôr čierne. Veľmi chutné, nepraskajú a nehnijú. Tvar je podlhovastý.


Čerešňa Regina

Regina

Čerešňa Regina je neskorá chrupka. Dozrieva v 7 - 8 čerešňovom týždni (4.- 18.júla). Je to srdcovka odolná voči praskaniu.
Strom: rastie stredne, v rodivosti kompaktne, málo náročný na rez. Je cudzoopelivá, vhodní opeľovači Sam, Těchlovan, Kordia. Do teplých aj stredných oblastí.
Plody: sú veľké, tmavé, červené, široko srdcovité, chrumkavé. Veľmi chutné.


Čerešňa Stella

Stella

Čerešňa Stella je výborná odroda samoopelivej čerešne chrupky. Pocháza z Kanady.
Strom: Rastie stredne rýchlo do široko pyramydálneho tvaru. Je menšej veľkosti než bežné čerešne. Väčšinou do výšky 2,5m. Má rád ľahko kyslú, vlhkú pôdu a slnečné stanovisko. Pomerne mrazuvzdorná odroda zvláda i otvorenú krajinu. Nepotrebuje opeľovačov, naviac funguje ako dobrý opeľovač pre cudzoopelívé chrupky.
Plody: sú stredne neskoré, dozrievajú koncom júla, velké, pevné a sladké. V plnej zrelosti až vínovo čierne.


Čerešňa Staccato

Staccato

Neskorá samoopelivá odroda. Čerešňa Staccato dozrieva v 7 čerešňovom týždni.
Strom: rastie stredne bujne. Je vhodný do stredných a teplých oblastí. V teplejších oblastiach dosahuje vyššie úrody. Odroda je samoopelivá, odolná voči mrazom.
Plody: sú lesklé veľmi veľké, srdcovité, tmavo červené, odolne voči praskaniu. Dužina je pevná , voňavá, šťavnatá a má vynikajúcu sladkú chuť.


Čerešňa Sweetheart

Sweetheart

Sweetheart je nová samoopelivá neskorá čerešňa chrupka.
Strom: Je menšej veľkosti než bežné čerešne. Väčšinou do výšky 3 m. Má rád menej vlhkú pôdu a slnečné, vzdušné stanovisko. Do teplých a stredných oblastí. Nepotrebuje opeľovačov, naviac funguje ako dobrý opeľovač pre cudzoopelívé chrupky.
Plody: sú neskoré, dozrievajú koncom júla, velké, pevné a sladké. V plnej zrelosti intenzívne červené s jemným mramorovaním, nepraskajú.


Tento tovar je vypredanýČerešne si môžete zakúpiť v nasledujúcej predajnej sezóne.

- jarná začína 1.marca

- jesenná začína 15.októbra


zahradne@centrum.sk