LogoZC

SLIVKY(Prunus domestica)

V sortimente máme hlavne odrody, ktoré sú proti šárke slivkovej odolné. Predaj ovocných stromkov sliviek sa koná na jar od marca do mája. Na jeseň sa začína od 15. októbra do konca novembra. Odrody sú zoradené podľa dozrievania.


Slivka Katinka
Licenčná odroda

Katinka

Veľmi skorá slivka dozrieva začiatkom júla. Je odolná proti šárke a monílii.
Strom: rastie stredne silno, neskôr pomalšie. Kvitne skoro je samoopelivá. Poskytuje pravidelné a vysoké úrody. Nie je vhodná do vyžších polôh.
Plody: sú menšie až stredné 26 - 30 g. Šupka je tmavofialová až modrá osrienená. Dužina plodu je pevná, šťavnatá, bledožltej farby. Dobre sa oddeľuje od kôstky.


Slivka Čačanská Raná

Čačanská Raná

Skorá slivka dozrieva v prvej polovici júla. Prednosťou sú veľké plody, pravidelne vysoké úrody a tolerancia proti šárke.
Strom: po výsadbe vytvára stredne bujnú korunu, neskôr rozložitú. Kvitne skoro je cudzoopelivá. Dobrým opeľovačom je Čačanska lepotica i Najbolja. Rodí dobre a pravidelne. Nie je vhodná do vyžších polôh.
Plody: sú veľmi veľké s hmotnosťou od 35 - 45 g atraktívne. Šupka je pevná, voskovito osrienená, fialovo modrej farby. Dužina plodu je pevná, šťavnatá, žltej farby. Dobre sa oddeľuje od kôstky. Zber plodov sa nesmie oneskoriť, inak hromadne opadajú.


Slivka Opal

Opal

Opál je červená skorá slivka, dozrieva koncom júla. Je tolerantná voči šárke.
Strom: rastie bujne, neskôr stredne. Kvitne stredne až neskoro je čiastočne samoopelivá. Poskytuje pravidelné úrody. Je vhodná aj do vyšších polôh.
Plody: sú stredné až veľké, guľovité. Šupka je červeno fialová. Dužina šťavnatá, sladká, veľmi aromatická. Dobre sa oddeľuje od kôstky.


Slivka Čačanská Lepotica

Čačanská Lepotica

Čačanská Lepotica je skorá veľkoplodá slivka. Dozrieva začiatkom augusta. Je tolerantná proti šárke slivkovej.
Strom: je vzpriamený, koruna stredne hustá. Kvitne stredne neskoro až neskoro je samoopelivá. Je dobrým opeľovačom i pre cudzoopelivú Čačanskú najbolju. Pravidelne prináša plnohodnotné úrody. Darí sa jej na teplých stanovištiach nížinných, ale i stredných oblastí. Vo vyšších oblastiach sa chuť plodov zhoršuje.
Plody: sú v období zrelosti veľké, chutné, aromatické, šťavnaté. Priemerná hmotnosť plodu je 25 - 28 g. Dobre sa oddeľuje od kôstky. Pre zlepšenie kvality dužiny a chuťových vlastností je dôležité ponechať plody dlhšie na strome.


Slivka Tipala
Licenčná odroda

Tipala

Zlatožltá stredne skorá slivka, dozrieva koncom júla až zač. augusta. Nie je odolná voči šárke.
Strom: rastie stredne bujne, neskôr slabšie. Kvitne stredne až neskoro je cudzoopelivá. Vhodné opeľovače sú Čačanská lepotica, Hanita, Katinka a pod. Poskytuje pravidelné úrody. Je vhodná do teplých a stredných oblastí.
Plody: sú stredne veľké, mierne pretiahnuté, 35 - 40g. Šupka je žiarivo zlatožltá osrienená. Dužina sladká, šťavnatá, bledožltá. Dobre sa oddeľuje od kôstky.


Slivka Čačanská Najbolja

Čačanská Najbolja

Dozrieva v auguste, 10 - 14 dní po Čačanskej lepotici. Prednosťou sú veľké plody, pravidelne vysoké úrody a tolerancia proti šárke.
Strom: po výsadbe rastie bujne, v plnej rodivosti stredne. V období výchovného rezu sa odporúča budúce kostrové konáre ohnúť ešte pred úplným zdrevnatením. Kvitne neskoro je cudzoopelivá. Dobrým opeľovačom je Čačanska lepotica. Nie je vhodná do vyšších polôh.
Plody: sú veľmi veľké s hmotnosťou od 30 - 50 g. Dužina plodu je pevná, šťavnatá, zelenavobielej až nažltlej farby. Dobre sa oddeľuje od kôstky. Chuť je horšia ako Bystrickej slivky i poloslivky Čačanská lepotica. Závisí od stanovišťa, klimatických podmienok a plnej konzumnej zrelosti.


Slivka Gabrovska

Gabrovska

Dozrieva začiatkom septembra, je tolerantná proti šárke. Vhodná na konzum i zaváranie.
Strom: rastie stredne bujne. Je čiastočne samoopelivá. Vhodnými opeľovačmi sú Stanley, Althanova a Zelená ringlota. Poskytuje pravidelné a stredne vysoké úrody. Je vhodná do teplejších polôh.
Plody: sú stredne veľké, oválne. Šupka je modrá s fialovým odtieňom, pevná. Dužina je zelenožltá, veľmi dobrá, šťavnatá aromatická. Chuťou najviac podobná slivke domácej. Dobre sa oddeľuje od kôstky.


Slivka Nancyska Mirabelka

Nancyska Mirabelka

Malá žltá slivka, dozrieva v druhej polovici augusta. Je odolná voči šárke.
Strom: rastie bujne, neskôr stredne. Kvitne stredne až neskoro je čiastočne samoopelivá. Poskytuje pravidelné úrody. Nie je vhodná do vyšších polôh.
Plody: sú malé, guľovité. Šupka je zlatožltá, mäkká. Dužina plodu je pevná, menej šťavnatá, sladká, aromatická, veľmi dobrá. Dobre sa oddeľuje od kôstky.


Slivka Toptaste
Licenčná odroda

Toptaste®

Top reprezentant Top odrôd, dozrieva koncom augusta. Je odolná voči šárke.
Strom: rastie slabšie odporúčame pestovanie v tvare štíhleho vretena. Je čiastočne samoopelivá, vhodnými opeľovačmi sú Čačanská lepotica alebo Stanley. Poskytuje vysoké a pravidelné úrody. Je vhodná aj do vyšších polôh.
Plody: sú stredne veľké, tmavo modrej farby. Dužina je žltá, šťavnatá, veľmi dobrá. Odporúčaná ako odroda na pálenie, pre veľmi vysoký obsah cukrov zo súčasných odrôd.


Slivka Čačanská Rodná

Čačanská Rodná

Stredne skorá slivka dozrieva koncom augusta.
Strom: Je vhodná aj do vyžších polôh. Je samoopelivá.
Plody: sú stredne veľké pretiahnuté, sladké, aromatické, vhodné aj na pálenie. Dužina plodu je pevná, šťavnatá, zeleno žltej farby. Dobre sa oddeľuje od kôstky.


Slivka Valor

Valor

Valor je chutná veľkoplodá slivka, dozrieva v polovici septembra. Je náchylná k šárke.
Strom: rastie stredne bujne, má vzpriamenú korunu. Je samoopelivá. Poskytuje vysoké a pravidelné úrody. Do rodivosti nastupuje skoro. Je vhodná do teplých aj vyšších polôh.
Plody: sú veľké až veľmi veľké, elipsovité, modrofialovej farby. Dužina je žltá, šťavnatá, stredne pevná, sladká. Odporúčaná na priamy konzum a zaváranie.


Slivka Jojo
Licenčná odroda

Jojo®

Dozrieva v polovici augusta. Rezistentná proti šárke.
Strom: rastie stredne, vytvára širokú korunu. Kvitne stredne skoro je samoopelivá. Poskytuje pravidelné úrody. Je vhodná aj do vyšších polôh.
Plody: sú stredné až veľké s hmotnosťou 40-50g. Šupka je tmavomodrá až fialová osrienená. Dužina plodu pevná, šťavnatá, sladkokyslá, so strednou až vyššou cukornatosťou. Dobre sa oddeľuje od kôstky.


Slivka Haganta

Haganta

Slivka Haganta je veľmi neskorá slivka dozrieva 10. septembra. Je tolerantná proti šárke.
Strom: rastie stredne silno, koruna je polovzpriamená. Kvitne veľmi skoro. Poskytuje pravidelné a vysoké úrody. Na stanovište nie je náročná. V studených polohách neskorá odroda nemusí dozrieť.
Plody: sú veľké až veľmi veľké. Šupka je fialovo modrá osrienená. Dužina plodu je žltozelená, pevná, vláknitá, veľmi šťavnatá. V plnej zrelosti sladká až veľmi sladká aromatická. Pre vysoký obsah cukru a aromatických látok je vhodná na výrobu páleniek. Dobre sa oddeľuje od kôstky.


Slivka Hanita
Licenčná odroda

Hanita

Dozrieva koncom augusta, je tolerantná proti šárke. Náhrada za slivku domácu.
Strom: rastie pomerne rýchlo, neskôr pomalšie. Je samoopelivá, dobrým opeľovačom aj pre iné odrody. Poskytuje pravidelné a vysoké úrody. Rodí aj na jednoročných výhonkoch. Je nenáročná vhodná aj do vyžších polôh. Pri dostatku vlahy má väčšie plody aj úrody.
Plody: sú oválne mierne pretiahnuté s hmotnosťou 33-42 g. Šupka je tmavomodrá až fialová osrienená. Dužina plodu je žltej farby, má vynikajúcu chuť, výraznú arómu a vyrovnaný pomer cukrov a kyselín. Dobre sa oddeľuje od kôstky.


Slivka Stanley

Stanley

Dozrieva v prvej polovici septembra, je tolerantná proti šárke. Vhodná na konzum i zaváranie.
Strom: rastie bujne, neskôr slabšie. Je samoopelivá, dobrým opeľovačom aj pre iné odrody. Poskytuje pravidelné a vysoké úrody. Je nenáročná vhodná do teplých a stredných polôh.
Plody: sú podlhovasté s hmotnosťou 30 g. Šupka je hnedofialová až tmavofialová osrienená. Dužina plodu je zelenožltá až červenkastá, má veľmi dobrú chuť, sladká, šťavnatá aromatická. Stredne dobre sa oddeľuje od kôstky.


Slivka President

President

Neskorá slivka dozrieva v strede septembra. Prednosťou sú veľké plody, vysoké úrody a tolerancia proti šárke.
Strom: rastie stredne a má riedku korunu. Kvitne neskoro je cudzoopelivá. Vhodnými opeľovačmi sú iné neskoro kvitnúce odrody, napríklad Stanley. Poskytuje pravidelné a vysoké úrody. Vhodná do teplých a stredných polôh.
Plody: sú veľké guľovité červenomodrej farby. Dužina plodu je jemná, žltej farby, sladká. Dobre sa oddeľuje od kôstky.


Slivka Amers

Amers

Amers je odolná sladká slivka, dozrieva v polovici septembra. Je tolerantná voči šárke.
Strom: rastie stredne bujne. Kvitne stredne až neskoro je čiastočne samoopelivá. Poskytuje pravidelné úrody. Je vhodná aj do vyšších polôh.
Plody: sú stredné až veľké, oválne. Šupka je fialová až bordovo modrá. Dužina je žltá až pomarančová, šťavnatá, sladká, aromatická. Vhodná na konzum, spracovanie aj pálenie. Dobre sa oddeľuje od kôstky.


Slivka Bystricka

Bystricka

Bystricka je neskorá slivka, dozrieva v polovici septembra.
Strom: rastie bujne, neskôr stredne bujne. Kvitne neskôr, zač.mája je samoopelivá. Sama je dobrým opeľovačom. Poskytuje pravidelné, vysoké úrody. Dobre sa jej darí v teplejších oblastiach.
Plody: sú menšie až stredné, pretiahnuté, oválne. Šupka je fialová až červeno modrá. Dužina je, pevná zlato žltá, stredne šťavnatá, aromatická, výborná. Vhodná na konzum, spracovanie aj pálenie.


Slivka Tophit
Licenčná odroda

Tophit

Neskorá slivka dozrieva v strede septembra. Prednosťou sú veľké plody, pravidelné vysoké úrody a tolerancia proti šárke.
Strom: vytvára stredne bujnú guľovitú korunu. Kvitne stredne skoro je samoopelivá. Poskytuje pravidelné a vysoké úrody. Rodí aj na jednoročných výhonkoch. Nie je vhodná do vyžších polôh.
Plody: sú veľmi veľké s hmotnosťou až 65 g guľovité. Šupka je tmavomodrá s fialovým líčkom. Dužina plodu je pevná, šťavnatá, sladká, žltej farby. Dobre sa oddeľuje od kôstky.


Slivka Topend

Topend

Topend je neskorá slivka dozrieva konc.septembra až pol.októbra. Prednosťou sú veľké plody, dozreté vydržia na strome 2-3 týždne.
Strom: vytvára stredne bujnú kompaktnú korunu. Kvitne stredne skoro je samoopelivá. Poskytuje pravidelné a vysoké úrody. Rodí aj na jednoročných výhonkoch. Vhodná do rôznych polôh.
Plody: sú oceľovo modré, veľmi veľké s hmotnosťou až 55-65 g podlhovasté. Dužina plodu je pevná, šťavnatá, sladká, aromatická, svetlo žltej farby. Dobre sa oddeľuje od kôstky.


Slivka Valjevka

Valjevka

Neskorá slivka dozrieva koncom septembra. Je tolerantná proti šárke.
Strom: vytvára stredne bujnú korunu. Kvitne stredne skoro je samoopelivá. Dobrý opeľovač pre iné odrody. Poskytuje pravidelné a vysoké úrody. Nie je vhodná do vyžších polôh.
Plody: sú menšie až stredné. Šupka je fialovomodrá osrienená. Dužina plodu je pevná, šťavnatá, sladkokyslá, zelenožltej farby. Dobre sa oddeľuje od kôstky.


Slivka Duranzia

Duranzia

Stará známa odroda dozrieva koncom septembra. Je odolná proti šárke.
Strom: vytvára veľkú, hustú, gulovitú korunu. Kvitne stredne neskoro je samoopelivá. Poskytuje pravidelné a vysoké úrody. Vhodná do teplých a stredných polôh. Vo vyžších polohách strom nevymŕza, ale plody sú menej kvalitné.
Plody: sú stredne veľké oválne až guľovité. Šupka je fialovomodrá. Dužina plodu je mäkká, veľmi šťavnatá a sladká, žltej farby. Plody sú vhodné na výrobu lekvárov, alebo páleniek.


Slivka Presenta
Licenčná odroda

Presenta

Veľmi neskorá slivka dozrieva začiatkom októbra. Skladovateľnosť až do vianoc. Je tolerantná proti šárke.
Strom: najskôr rastie stredne, neskôr slabšie. Kvitne stredne skoro je samoopelivá. Poskytuje pravidelné úrody. Nie je vhodná do vyšších polôh.
Plody: sú stredne veľké, predĺžené, hmotnosti 30-36g. Šupka je modrá až modrofialová osrienená. Dužina plodu sa vyznačuje vyššou cukornatosťou je bledožltej farby. Kvalita podobná Domácej slivke. Dobre sa oddeľuje od kôstky.


Tento tovar je už vypredanýSlivky si môžete zakúpiť v nasledujúcej predajnej sezóne.

- jarná začína 1.marca

- jesenná začína 15.októbra


zahradne@centrum.sk