LogoZC

JABLONE(Malus Mill.)

Jablone sme Vám zoradili podľa dozrievania letné, jesenné zimné až neskoré zimné. Podpníky M9 sú slaborastúce, stredne rastúce sú MM106 a veľké stromy sú A2. Predaj ovocných stromkov jabloní sa koná v jarnej a jesennej sezóne.


Letné jabloneZo stromu sa zberajú zrelé koncom leta. Len na priamy konzum. Skladovať sa dajú iba pár dní.


Jabloň letná Mio

MioNeskorá letná odroda, dozrieva koncom augusta vydrží do konca septembra. EKOlogická odroda. Je odolná proti chrastavitosti a múčnatke.
Strom rastie stredne silno, zahustená koruna vyžaduje presvetlovací rez. Je cudzoopelivá. Sama je dobrým opeľovačom pre iné odrody. Vhodnými opeľovačmi sú napr. Priesvitné letné, Florina, James Grieve, Idared a pod. Vhodná aj do vyžších polôh.
Plody sú stredne veľké, guľovité, červené. Šupka je čiastočne mastná, pevná. Dužina je biela, šťavnatá, pevná, kyslo sladkastá, veľmi dobrá.


Jabloň letná Discovery

DiscoveryLetná odroda, dozrieva koncom augusta do konca septembra. Vznikla z odrody Worcesterska parména. Odolná proti múčnatke, stredne odolná chrastavitosti.
Strom rastie stredne silno, koruna je širšie pyramidálna. Rodí aj na jednoročnom dreve. Kvitne stredne skoro, je diploidná. Vhodnými opeľovačmi sú napr. Mio, James Grieve, Quinte a pod. Vhodná do južných a stredných oblastí.
Plody sú stredné až menšie, plocho guľovité. Vzhľadovo veľmi lákavé. Šupka je suchá, stredne hrubá. Základná farba krémovožltá s rozmytým jasnočerveným líčkom. Dužina jemná, ale dosť pevná, šťavnatá, bieložltá, veľmi dobrá.


Jabloň letná Júlia
Licenčná odroda

Júlia

Letná jabloň, tolerantná proti chrastavitosti a múčnatke. Poskytuje kvalitné a atraktívne plody, dozrieva v polovici augusta.
Stromy sú redšie, stredne vzrastné, guľovitého až vysoko guľovitého habitusu. Nedostatkom odrody je polovičná rodivosť v porovnaní so zimnými odrodami. Vyššie úrody sa dosiahnu na podpníku M9 prebierkov plodov. Prednosťou je rozšírenie skorých letných odrôd o kvalitnú, atraktívnu a chutnú odrodu. Najväčšou prednosťou je výborný zdravotný stav a odolnosť proti chrastavitosti i múčnatke.
Plody sú strednej veľkosti, atraktívne plocho guľovité, majú stredne veľké rebrovanie. Krycia farba šupky je rozmytá a po celom povrchu tmavočervená. Na šupke sa nevyskytujú symptómy hrdzavosti, ale len stredne veľké lenticely. Dužina je krémovožltá, šťavnatá, jemnej konzistencie, veľmi dobrej aromatickej chuti, kyslejšia.


Jabloň letná Priesvitné letné

Priesvitné letnéLetná odroda, dozrieva v polovici VII., vydrží do zač. VIII. Odolná voči mrazom.
Strom rastie stredne silno, vzpriamene, neskôr mierne rozložito. Je málo náročný na rez. Odroda je vhodná do všetkých oblastí. Je citlivá na chrastavitosť, v suchých oblastiach trpí múčnatkou.
Plody sú stredne veľké, kyselkavé, krehký. Farba šupky zelenožltá až jasnožltá. Dužina šťavnatá, múčnatejúca, citlivá na otlačenie. Rodivosť je stredne vysoká.


Jabloň letná Vista Bela

Vista Bela

Skorá letná odroda odolná proti chrastavitosti a múčnatke tiež mrazuodolná.
Strom rastie bujne so silnými konármi, rodivý obrast je rovnomerne rozložený, čo zabezpečuje bohaté úrody. Nie je náročná na stanovište podmienky. Je cudzoopelivá, ale vhodne opeľuje iné odrody. Dobrými opeľovačmi sú James Grieve, Priesvitné letné a Discovery.
Plody dozrievajú asi týždeň po odrode Priesvitne letné, t.j. koncom júla. Konzumne vydržia do konca augusta. Plod je stredne veľký, guľovito sploštený s tupými rebrami okolo kalicha, variabilný. Šupka je pevná, suchá, jemne osrienená, základná farba je zelenožltá, takmer celá pokrytá rozliatym stredne tmavočerveným líčkom. Dužina je žltkastobiela, jemnej štruktúry, sladkokyslá, aromatická a šťavnatá. Jablká dozrievajú postupne, preto treba zber opakovať. Veľké sucho jej môže spôsobiť opad plodov.


Jabloň letná Jakubky Červené

Jakubky Červené

Letná odroda dozrieva v pol. augusta. Dá sa skladovať 3 týždne.
Strom rastie riedko, neskôr zhustne. Je odolý voči múčnatke, tolerantný voči chrastavitosti. Dobrými opeľovačmi sú James Grieve, Discovery, Golden Delicious, Idared, Pinova, Prima.
Plody dozrievajú v polovici augusta. Plod je stredý až veľký, guľovitý. Šupka je zelenožltá, prekrytá červenou, pásikavá. Dužina je stredne pevná, mäkká a šťavnatá.


Jesenné jabloneZo stromu sa zberajú zrelé začiatkom jesene. Možnosť priameho konzumu aj skladovania spravidla do vianoc.


Jabloň jesenná James Grieve Red

JamesGrieveRedJesenná odroda, dozrieva koncom augusta vydrží do konca októbra. Vznikla ako semenáč.
Strom Rastie stredne bujne. Kvitne stredne skoro a postupne. Je cudzoopelivá, vzájomne sa opeľuje s Elstár, Gloster, Idared a pod. Je vhodná aj do vyžších polôh. V nížinách a suchších oblastiach vyžaduje hlavne ochranu pred múčnatkou, menej pred chrastavitosťou. Je veľmi úrodná, rodí aj na jednoročnom dreve.
Plody Sú veľké až nadpriemerné guľovité. Šupka hladká, lesklá, tenšia, mastná. Základná farba žltá, pokrytá krycou červenou. Dužina je žltá, jemná, šťavnatá a aromatická.


Jabloň jesenná Prima

PrimaJesenná odroda, zberá sa v prvej polovici septembra, vydrží do novembra i neskôr.
Stromy sú väčšie, široko guľovité. Kvitne stredne neskoro. Vzájomne sa dobre opeľuje s odrodami Florina, James Grieve Red a pod. Je dobrým opeľovačom. Rodivosť je stredne vysoká, pravidelná, neskôr má sklony k striedaniu. Vhodná aj do stredne vyšších polôh. Odroda je odolná proti chrastavitosti, múčnatkou trpí veľmi málo.
Plody sú stredne veľké až väčšie. Šupka je pevnejšia, mastná, zelenožltá, pokrytá rozmytou tmavočervenou farbou. Dužina je stredne jemná, šťavnatá. Farba biela až žltkastá, chuť sladkastá.


Zimné jabloneZo stromu sa zberajú slabo zrelé, alebo neskoré zimné nezrelé. Úplne dozrievajú až v skladoch. Sú predurčené na dlhodobé skladovanie, niektoré odrody až do mája.


Jabloň zimná Karneval

KarnevalNOVINKA - zimná odroda, jabloň Karneval dozrieva koncom septembra, vydrží do februára.
Strom rastie stredne silne, rodí vysoko a pravidelne. Rezistentná odroda voči chrastavitosti a odolná voči múčnatke.
Plody sú stredne veľké, plocho guľovité, výrazne pruhované, šťavnaté, veľmi chutné a aromatické.


Jabloň zimná Gala

GalaSkorá zimná odroda, dozrieva začiatkom septembra, vydrží do konca februára. Existuje veľa klonov ako napr. Royal Gala, Mondyal Gala, Gala Must a iné, ktoré sú licenčne chránené. Je vhodná najmä do teplejších pestovateľských oblastí. Kríženec Kidd's Orange Red x Golden Delicious.
Strom rastie stredne silne, má široko guľovitú, hustú korunu. Vyžaduje teplejšie polohy a dobré podnebné podmienky. Cudzoopelivá, diploidná odroda. Vhodnými opeľovačmi sú Pinova, Melodie, Rubinola, Topaz a iné.
Plody sú stredne veľké, plocho guľovité, v kalíšnej časti s náznakom rebier. Základná farba šupky je žltá, prekrytá červenou pásikovanou farbou. Dužina je pevná, žltá, šťavnatá, jemne aromatická. Rodivosť je stredne vysoká a pravidelná. Prednosťou je pekný tvar atraktívnych a veľmi chutných plodov.


Jabloň zimná Camspur

CamspurSkorá zimná odroda, Camspur dozrieva v septembri, vydrží do decembra.
Strom je značne odolný voči mrazom, rastie stredne silne. Cudzoopelivá, odroda, je vhodným opeľovačom pre iné odrody. Vhodnými opeľovačmi sú Gloster, Golden Delicious, Elstar, Fuji. Voči chrastavitosti je stredne odolný, voči múčnatke veľmi odolný.
Plody sú stredné až veľké, pretiahlé, hranaté, podobné odrode Starkimson. Šupka je intenzívne karmínovo červená, lesklá, hladká, veľmi atraktívna. Dužina je chrumkavá, pevná, slabo zelenkavá, sladká po rozkrojení hnedne. Prednosťou je pekný tvar atraktívnych a veľmi chutných plodov.


Jabloň zimná Evelina

EvelinaNeskorá zimná odroda. Dozrieva v decembri a vydrží do apríla. Evelína je klon odrody Pinova.
Strom je stredného vzrastu. Opeľuje sa odrodami Bohemia, Rubín, Šampión, Rosana, Selena, Angold, Golden Delicious, Fuji, Granny Smith a inými. Sama je dobrým opeľovačom. Je stredne odolná proti múčnatke a chrastavitosti, nenáročná na stanovište.
Plody sú stredne veľké, kónického tvaru, slabo rebrované. Evelína je v porovnaní s Pinovou atraktívnejšia, červenšia. Šupka je tenká, mierne drsná, suchá. Dužina plodu je žltkastá, pevná, šťavnatá, aromatická a chutná. Plody sa zberajú v priebehu októbra. Dosahuje skoré, vysoké a pravidelné úrody.


Jabloň zimná Starkimson

StarkimsonZimná odroda, dozrieva začiatkom októbra, vydrží do marca až apríla.
Strom rastie široko pyramidálne, vyžaduje teplejšie polohy. Rodivosť, je veľká s udržiavací rezom pravidelná.
Plody sú kuželovité, rebernaté. Šupka je zelenožltá, pokrytá tmavočerveným až fialovým líčkom. Dužina je žltá, chrumkavá, šťavnatá s veľmi príjemnou chuťou.


Jabloň zimná Šampión Reno

Šampión Reno

Skorá zimná odroda, zberá sa koncom septembra, vydrží do konca januára. Vylepšená novinka odrody šampión.
Strom sa hodí aj do vyšších oblastí. Je dobrým opeľovačom. Nenáročný na opelenie, aj v nepriaznivých podmienkach počas kvitnutia.
Plody sú strebné až väčšie, guľatého tvaru. Krajšie vyfarbené ako u pôvodnej odrody Šampión. Dužina je bieložltá, jemná, vínovosladká, veľmi chutná.


Jabloň zimná Šampión

ŠampiónSkorá zimná odroda, zberá sa koncom septembra, vydrží do konca januára. Kríženec Golden Delicious x Coxova reneta.
Strom zo začiatku rastie veľmi bujne. Tvar koruny je guľovitý. Kvitne pravidelne aj na silnejšie rastúcich podpníkoch, čo zaručuje včasné a bohaté úrody. Je dobrým opeľovačom. Nenáročný na opelenie, aj v nepriaznivých podmienkach počas kvitnutia. Po výsadbe ho treba menej skracovať a zmladzovať v štádiu plnej rodivosti. Je stredne odolný proti chrastavitosti a múčnatke. Nevýhodou je, náchylnosť na virózy.
Plody sú väčšie, vzhľadné. Vyfarbenie šupky závisí od intenzity osvetlenia. Stopka je stredne dlhá, v čiastočne hrdzavej jamke. Dužina je bieložltá, jemná, vínovosladká, veľmi chutná.


Jabloň zimná Luna

Luna


Zimná odroda, dozrieva začiatkom októbra, vydrží až do apríla. Kríženec Golden Delicious x Topaz.
Stromy rastie stredne bujne. Koruna je vysoko guľovitá, Rodivosť je veľká a pravidelná. Je cudzoopelivá, opeľuje sa bežnými odrodami zo svojej skupiny. Vhodná do stredných a teplejších a stredných oblastí. Je rezistentná proti chrastavitosti, na múčnatku je málo náchylná.
Plody sú gulovitého tvaru, zeleno žlté až jasno žlté zo slabým oranžovým líčkom. Dužina je pevná, veľmi šťavnatá, aromatická. Chuť je výborná, sladká.


Jabloň zimná Melodie

MelodieZimná odroda, dozrieva začiatkom septembra, vydrží až do apríla. Môže nahradiť Ontário, ktoré prekonáva v úrodnosti. Kríženec Šampión x zahraničný hybrid OR 38 T 16.
Stromy sú stredného vzrastu a majú rozložitý habitus. Kvitne neskoro a skoro nastupuje do rodivosti, ktorá je veľká a pravidelná. Opeľuje sa bežnými odrodami zo svojej skupiny a sama je dobrým opeľovačom. Je vhodná do stredných a vyšších oblastí.
Je rezistentná proti chrastavitosti. Na múčnatku je málo náchylná. Plody má atraktívne, stredne veľké až veľké, guľovitokuželovitého tvaru. Stopka plodu je tenká a dlhá. Stopková jamka je široká, hlboká, s hrdzavosťou vo forme lúčov. Šupka je stredne hrubá, drsná, mastná. Jej základná farba je svetložltá, prekrytá červenou krycou farbou. Pri nadmernom slnečnom svite býva prekrytie celoplošné žiarivočervene vyfarbené. Dužina je stredne pevná, krémovej farby, šťavnatá, stredne až viac kyslá. Odporúčaná pre DIAbetikov.


Jabloň zimná Selena
Licenčná odroda

SelenaSkorá zimná a rezistentná odroda. Dozrieva v druhej dekáde septembra, vydrží do februára podľa úrovne skladovania. Prednosťou je dobrý zdravotný stav, výborná kvalita plodov a pravidelné vysoké úrody. Pri veľmi vysokých úrodách sa môže objaviť striedanie rodivosti. Jej hlavnou prednosťou je, rezistencia, t.j. absolútna odolnosť proti chrastavitosti jabloňovej.
Strom je stredne vzrastný, stredne hustý a má previsnutý habitus. Patrí do skupiny neskoro kvitnúcich odrôd.
Plody sú stredne veľké až väčšie, prevažne, guľovitého, pravidelného tvaru. Stopka plodu je stredne silná a dlhá. Stopková jamka je úzka, hlboká, bez výskytu hrdzavosti. Šupka plodu je tenká, stredne mastná, osrienená, hladká. Základná farba je zelenožltá, prechadzajúca na slnečnej strane v jasne červené líčko. Dužina plodu je biela a šťavnatá, jemná a chuť veľmi dobrá, kyslasto sladká. Na vzduchu má dispozíciu na hnednutie.


Jabloň zimná Florina

FlorinaZimná odroda, vznikla vo Francúzsku. Zberá sa začiatkom októbra nezrelá. Do konzumnej zrelosti vstupuje v XII. Plody vydržia v chladiarni do konca IV.
Stromy majú veľké husté a rozložité koruny. Vzrast je spočiatku veľmi, neskoršie stredne silný. Odroda je diploidná, z čoho vyplýva, že sama je dobrým opeľovačom. Rodivosť je pravidelná a vysoká.
Plody sú stredne veľké, široko kužeľovité. Šupka je hladká, suchá, stredne lesklá, stredne mastná a pevná. Farba šupky je krémovožltá, krycia farba pri skladovaní prechádza do oranžovočervenej. Dužina plodu je krémovožltá, pevná, šťavnatá, plody sa neotláčajú. Chuť je sladká, s menším obsahom kyselín, v dobrej zrelosti je aromatická.
Je vhodná do teplých, max. do stredných ovocinárskych oblastí. Obľubu získava najmä medzi záhradkármi, pretože netrpí chrastavitosťou. Florina je vhodná na preštepovanie málo rodivých a na chrastavitosť náchylných odrôd.


Jabloň zimná Rosana

RosanaZimná odroda, konzumne dozrieva v septembri, vydrží do 2 až 3 mesiaca.
Strom rastie stredne, koruna je vysoko guľovitá. Zdravotný stav stromu je veľmi dobrý, odroda je rezistentná proti chrastavosti. Vhodný do stredných aj vyžších oblastí. Je cudzoopelivá, dobrý opeľovač iných odrôd. Vhodné opeľovače sú diploidné odrody, napríklad Šampión, Rubinola, Gala, Fuji, Rubín, Idared, Angold, Melodie a pod.
Plod je stredný až veľký atraktívny. Dužina bielej farby, veľmi šťavnatá, chutná. Rodivosť je pravidelná a stredne vysoká.


Jabloň zimná Rubin

Rubin

Rubin je skorá zimná odroda s veľkými, atraktívnymi plodmi. Zberá sa koncom septembra vydrží skladovanie do marca.
Stromy majú silný vzrast, rodia na dlhom dreve. Odroda je vhodná do stredných a vyšších polôh. Stredna odolná proti chrastavitosti a môčnatke.
Plody sú veľké, guľovité, velkostne vyrovnané, žiarivo červené s pruhovaným líčkom. Dužina je krehká, aromatická a výbornej chuti.


Jabloň zimná Rubinola
Licenčná odroda

Rubinola

Rubinola je najpopulárnejšia zimná odroda s chutnými a atraktívnymi plodmi. Na degustáciách jabĺk sa často umiestňuje na prvých miestach. Zberá sa v polovici septembra vydrží do konca IV. Kríženec odrôd Prima x Rubín.
Stromy majú silný vzrast a vzpriamený habitus. Oproti Rubínu má lepšiu rodivosť a lepšie obrastanie konárov rodivým drevom.
Plody sú stredne veľké, plocho guľovité, súmerne a veľmi slabo rebernaté, sladké. Kalíšna i stopková jamka je stredne hlboká a široká. Stopka je stredne silná a veľmi dlhá, šupka stredne hrubá, suchá, hladká. Základná farba je žltá, prekrytá z 2/3 červenou krycou farbou v širokých pásoch. Oproti štandardným odrodám Prima a Florina dosahuje Rubinola len 65 - 67 % rodivosť.
Prednosťou je pravidelná, hoci len priemerná rodivosť, pekný atraktívny tvar plodov, veľmi dobrá chuť a absolútna rezistencia proti chrastavitosti jabloňovej. Slaborastúce podpníky, vhodná technológia i uplatňovanie letných rezov prispejú k zvýšeniu rodivosti. Dobré chuťové vlastnosti si uchováva v priebehu celého skladovania. Nie je náchylná na otlačenie plodov.


Jabloň zimná Jonagold

JonagoldZimná odroda, zberá sa začiatkom októbra, konzumnú zrelosť dosiahne koncom decembra, vydrží do marca. Kríženec Golden Delicious a Jonathan.
Strom rastie stredne, neskôr slabšie. Koruna je guľovitá. Odroda je citlivejšia voči mrazom v období kvitnutia, stredne náchylná na chrastavitosť i múčnatku. Je triploidná, cudzoopelivá, zlý opeľovač iných odrôd. Vhodné opeľovače sú diploidné odrody, napr. Granny Smith, Šampion, Rubinola, Topaz, Gala, Rosana, Rubín, Fuji a iné. Vhodný do teplých oblastí, s dostatkom zrážok, prípadne doplnkovou závlahou.
Plody sú veľké, plocho guľovité až guľovité. Základná zelenožltá farba šupky je prekrytá červenou krycou farbou. Povrch hladký, suchý až slabo mastný, bez výskytu hrdze. Dužina je nažltlá, krehká, sladká, mierne aromatická, dobrá a šťavnatá.
Rodivosť je vysoká, vyžaduje prebierku plodov.


Jabloň zimná Jonagored

Jonagored

Jabloň Jonagored je farebnejšia mutácia odrody Jonagold. Zimná odroda, vydrží do marca.
Strom má slabší vzrast v porovnaní s Jonagold. Je cudzoopelivá, vhodné opeľovače sú napr. Granny Smith, Šampion, Rubinola, Topaz, Gala, Rosana, Rubín, Fuji a iné. Odroda je vhodná do teplejších oblastí. Má vysoké nároky na chemickú ochranu. Odolnost proti napadnutiu hubovými chorobami je nízka.
Plody sú veľké, pri prebierke až veľmi veľké. Farba plodu je intenzívne červená. Chuť plodov je vinikajúca, intenzívnejšia ako pri odrode Jonagold.


Jabloň zimná Jonathan

Jonathan

Jabloň Jonathan je neskorá zimná odroda. Zber v októbri, dozrieva v decembri, vydrží do mája.
Strom rastie stredne, neskôr slabšie, tvorí guľovitú až previslú korunu. Vyžaduje vlhké stanovište (stredné polohy). Silne trpí múčnatkou, stredne chrastavitosťou, plody majú sklon k škvrnitosti a k skládkovým chorobám. Rodivosť je vysoká a pravidelná.
Plody sú stredné až veľké, guľato splošteného tvaru. Šupka je lesklá a hladká. Základná žltá farba je prekrytá červenokarmínovým líčkom. Dužina je bielo žltá, šťavnatá, pevná. Plody sú odolné proti otlačeniu.


Jabloň zimná Topaz
Licenčná odroda

TopazZimná odroda, vydrží do marca. Na degustáciách jabĺk sa často umiestňuje na prvých miestach. Kríženec odrôd Rubín x Vanda.
Strom je stredného vzrastu. Habitus je vzpriamený, rozložitý, vytvára stredne dlhé rodivé výhonky. Je vhodný do všetkých ovocinárskych oblastí na pestovanie jabloní. Hlavnou prednosťou je rezistencia proti chrastavitosti, dobrá prepravyschopnosť a dlhý čas skladovateľnosti.
Plody sú stredne veľké, ploché s dobrým náznakom rebrovania. Pri stopkovej jamke sa vyskytuje stredné množstvo hrdze. Stopka je krátka a stredne hrubá. Žltá, základná farba šupky je z dvoch tretín prekrytá tmavooranžovaným pásikovaním. Šupka je slabo mastná až čiastočne drsná. Dužina je pevná, žltkastá, šťavnatá, stredne jemnej až hrubej konzistencie. Chuť je veľmi dobrá, harmonická, príjemne osviežujúca, korenistá. Oproti Rubinole je Topaz menej sladký a má vyšší obsah kyselín. Neotlačuje sa a nepodlieha hnilobám.


Jabloň zimná Biogolden

Biogolden

Zimná odroda, zber v októbri, skladovanie do marca.
Strom rastie bujne, neskôr stredne, elipsovito. Je odolný voči plesniam a chrastavitosti. Pestuje sa v stredných a južných polohách.
Plody sú veľké guľaté, s miernejšími rebrami v hornej časti. Farba plodu je zelenožltá s jemným ružovým líčkom. Dužina je stredne pevná, bieložltá, šťavnatá.


Jabloň zimná Golden Delicious

Golden DeliciousZimná odroda, zber koncom septembra až októbra, skladovanie až do mája. Pochádza z USA ako náhodilý semenáč.
Strom rastie stredne bujne. Koruna je vysoko guľovitá, vyžaduje výchovný a potom presvetľovací rez. Kvitne stredne skoro, bohato a každý rok. Dobre sa opeľuje kultivarmi Jonathan, Coxova reneta, James Grieve, Ontario. Je odolný proti mrazu, múčnatke, rakovine i monilióze, no veľmi náchylný na chrastavitosť a nedostatok vápnika.
Plody sú guľaté, s miernejšími rebrami v hornej časti. Šupka je tenká, suchá, matne lesklá. Farba plodu je zelenožltá, neskôr zlatá. Stopková jamka je hlboká, menšia a hrdzava. Dužina je krehká, rozplývavá, bieložltá, šťavnatá, so sladkovinastou, aromatickou chuťou.


Jabloň zimná Goldstar

GoldstarZimná odroda, Goldstar sa zberá v septembri, skladovanie až do apríla.
Strom rastie stredne bujne. Koruna je širšia rozložitá, vyžaduje pravidelný aj letný rez. Kvitne a rodí bohato, každý rok. Dobre sa opeľuje odrodami Golden Delicious, Šampión, Idared a iné. Vhodný aj do chladnejších oblastí. Je odolný proti mrazom a chorobám.
Plody sú plocho guľovité. Farba plodu je zelenožltá s nenápadným ružovým líčkom. Šupka je stredne hrubá, hladká a lesklá. Dužina je biela, viac šťavnatá, jemná, aromatická, príjemnej sladkej chuti.


Jabloň zimná Mutsu

MutsuNeskorá zimná žltá odroda, Mutsu sa zberá v októbri, skladovanie až do apríla.
Strom rastie bujne. Koruna je široko rozložitá, vyžaduje pravidelný aj letný rez. Kvitne a rodí bohato, skoro pravidelne. Dobre sa opeľuje odrodami Golden Delicious, Šampión, Idared a iné. Vhodný do teplých a stredných oblastí. Je odolný a rezistentný proti chorobám.
Plody konzumne dozrievajú od januára. Sú veľké až veľmi veľké, pretiahnuto guľovité. Šupka je hladká, slabo mastná, zelenožltá s mierne ružovým líčkom. Dužina je žltá, sladkokyslá, jemne aromatická.


Jabloň zimná Najdared

NajdaredZimná odroda, Najdared sa zberá v októbri, dozrieva v decembri skladovanie do apríla.
Strom rastie slabo až stredne bujne. Koruna je hustá guľovitá. Vhodný do nižších, teplých a stredných oblastí. Plodnosť je skorá a veľká. Odroda je cudzoopelivá. Vhodné opeľovače sú Elstár, Evereste, Golden Hornet a pod. Je stredne odolný chrastavitosti a vysoko odolný múčnatke.
Plody konzumne dozrievajú od decembra. Sú stredne veľké, plocho guľovitého tvaru. Šupka je tenká, hladká, voskovo lesklá, výrazne malinovo červená. Dužina je biela, pevná, jemnej konzistencie, šťavnatá, sladkokyslá, aromatická.


Jabloň zimná Bohemia Gold

Bohemia Gold


Zimná odroda, Bohemia Gold dozrieva od novembra, vydrží do marca. Je to žltá mutácia staršej českej odrody Bohemia.
Strom je dobre odolný voči múčnatke a čiastočne dostatočne aj voči chrastavitosti. Odroda je vhodná aj do chladnejších pestovateľských oblastí. Cudzoopelivá, vhodnými opeľovačmi sú Fuji, Gala, Golden Delicious, Granny Smith, Pinova, Rubinola, Spartan, Topaz a iné.
Plody sú stredne veľké, guľovité. Farba šupky je zelená neskôr žltá. Dužina šťavnatá, pomerne pevná sladká veľmi chutná výrazná. Pre niekoho môže byť chutnejšia než Golden Delicious. Rodivosť je stredne vysoká a pravidelná.


Jabloň zimná Idared

IdaredZnáma zimná odroda. Dozrieva v polovici októbra, skladuje sa do konca apríla. Kríženec Wagnerovo x Jonathan. Prvenstvo si udržiava i napriek silnej náchylnosti na múčnatku.
Strom v prvých rokoch rastie stredne bujne až bujne. Neskôr v plnej rodivosti sa rast zoslabuje. Koruna stromu je guľovitá a má prevísajúce výhonky. Kvitne stredne skoro a pravidelne. Je veľmi dobrým opeľovačom pre iné odrody. V teplých a suchých oblastiach trpí múčnatkou. Darí sa jej v stredných až vyšších polohách.
Plody sú stredne veľké plocho guľovitého až guľovitého tvaru. Základná farba šupky je slamovožltá, v období zberovej zrelosti býva prekrytá karmínovočervenou. Šupka je hladká, lesklá, len slabo mastná, pružná a pevná. Dužina je stredne šťavnatá, krehká, bielej až slabo krémovej farby. Chuť je sladkokyslá, aromatická, priemerná až dobrá.


Jabloň zimná Pinova

PinovaNeskorá zimná odroda. Konzumne dozrieva v decembri a vydrží do apríla. Kríženec Clivia x Golden Delicious.
Stromy sú stredného vzrastu. Je diploidná, preto je sama dobrým opeľovačom. Opeľuje sa odrodami Bohemia, Rubín, Šampión, Rosana, Selena, Angold, Golden Delicious, Fuji, Granny Smith a inými. Pri priemernom ošetrovaní proti škodlivým činiteľom má veľmi dobrý zdravotný stav. Je stredne odolná proti múčnatke a chrastavitosti. Je nenáročná na stanovište.
Plody sú stredne veľké, guľovito kužeľovité. Plod je slabo rebrovaný. Chuťou sa podobá Coxovej renete. Základná farba šupky je žltá, prekrytá na polovici plodu červenooranžovou farbou v širokých pruhoch. V dobrých ročníkoch, neskoršom zbere a dostatku slnečného svitu je farba atraktívnejšia. Šupka je tenká, mierne drsná, suchá. Dužina plodu je žltkastá, pevná, šťavnatá, aromatická a chutná. Plody sa zberajú v poslednej dekáde septembra, až v prvej dekáde októbra. Dosahuje skoré, veľmi vysoké a pravidelné úrody.


Jabloň zimná Spartan

Spartan

Zimná odroda, zberá sa v septembri dozrieva začiatkom októbra. Skladovanie až do marca. Kríženec odrôd Mc Intosh x Newton.
Stromy rastú stredne silno, neskôr slabšie. Koruna vytvára pravidelné guľaté tvary. Kvitne stredne neskoro. Veľmi dobre sa opeľuje odrodami Coxova reneta, James Grieve Red, Golden Delicious, Šampion, Gloster, Elstar a pod. Vhodná do nížin a stredných oblastí. Odroda trpí stredne až silne chrastavitosťou. Rodivosť je stredná.
Plody sú stredne veľké, guľaté až sploštene guľaté. Pri väčších úrodách sú drobnejšie. Šupka je lesklá, mierne mastná. Základná zelenožltá farba je z väčšej časti prekrytá tmavočervenou krycou farbou. Na slnečnej strane je fialovočervené líčko. Dužina je zelenkasto biela, jemná, silne šťavnatá.


Jabloň zimná Gloster

GlosterZimná odroda, zberá sa koncom októbra. Dozrieva od januára, vydrží do apríla i dlhšie. Staršia do nedávna veľmi populárna odroda. Kríženec Zvonkové x Richared Delicious.
Strom rastie pomerne silne, koruna je užšie pyramidálna. Kvitne stredne neskoro a je dobrý opeľovač. Vhodnými opeľovačmi sú Golden Delicious, Merlose, Spartan a iné. Vyžaduje teplejšie polohy. Odolná múčnatke a citlivá na chrastavitosť.
Plody sú stredné až veľké, kužeľovité. Šupka je hladká, suchá, pevná, čiastočne osrienená. Základná zelenožltá farba je väčšinou celá pokrytá tmavšie fialkastou farbou. Dužina je žltkastá, krehká, šťavnatá, mierne aromatická.


Jabloň zimná Granny Smith

Granny Smith

Neskorá zimná odroda. Zberá sa od polovice októbra, skladovať sa dá až do mája. Vznikla ako náhodný semenáč v (záhradke Babičky Smithovej).
Strom dosahuje vysoké pravidelné úrody. Pestovanie sa neodporúča v studených polohách.
Plod je stredný až veľký. Farba plodu je trávovo zelená. Dužina je biela, pevná, šťavnatá, na zelené jablko prekvapivo kyslo sladkastá. Biela farba dužiny zostáva dlho po prekrojení jablka, čo ho predurčuje do koláčov, šalátov a pod. Odporúčaná pre DIAbetikov.


Jabloň zimná Ontário

Ontário

Neskorá zimná odroda, zberá sa koncom októbra. Skladovanie do mája i dlhšie. Kríženec Wagenerovo x Northen Spy.
Strom najskôr rastie bujnejšie. Koruny sú vzpriamené, redšie. Kvitne stredne neskoro, je dobrým opeľovačom.
Plody sú veľké až veľmi veľké. Tvar je pre Ontário sploštený. Šupka hladká, lesklá, v konzumnej zrelosti mastná. Nezrelá šupka je najskôr zelená, v konzumnej zrelosti žltá. Na slnečnej strane je šupka karmínovočervená. Dužina žltkastá, mäkká, šťavnatá, rýchlo hnedne. Odporúčaná pre DIAbetikov.


Jabloň zimná Opál

Opál

Zimná odroda, zberá sa v októbri, dozrieva v novembri. Skladovanie do apríla i dlhšie. Kríženec Golden Delicious x Topaz.
Strom rastie sredne, koruny sú rozložité, odprúča sa letný rez. Rezistentná proti chrastavitosti a vysoko odolná voči múčnatke. Dá sa pestovať bez chemickej ochrany. Vhodná do stredných a teplých oblasí. Cudzoopelivá.
Plody sú stredné, guľaté až podlhovasté. Šupka zeleno žltá, prekrytá červenou farbou. Dužina je nažltlá, veľmi dobrá, sladkej chuti.


Jabloň zimná Fuji
FujiNeskorá zimná odroda Zberá sa v prvej dekáde októbra, dozrieva v januári a vydrží do mája. Kríženec Ralls Janet x Red Delicious.
Strom je stredného až silnejšieho vzrastu, koruna je rozložitá. Patrí do skupiny neskoro kvitnúcich odrôd. Dobre sa opeľuje odrodou Granny Smith. Rodivosť je priemerná, pravidelná, neskôr vysoká. Je stredne náchylná na chrastavitosť, múčnatke je dostatočne odolná. Hodí sa do všetkých teplých a stredne vysokých jabloniarskych oblastí. V stredných oblastiach dosahuje lepšie vyfarbenie plodov. Rez stromov je potrebné minimalizovať.
Plody sú veľké, guľovité, so slabým rebrovaním, pevné a odolné proti otlačeniu. Stopka je dlhá a stredne hrubá. Zelenožltá šupka je suchá a na povrchu hladká, v čase zrelosti prekrytá na dvoch tretinách bledočerveným pásikovaným líčkom. Dužina je nažltkastej farby, pevná, šťavnatá, sladká. Odroda je stredne úrodná, rodí skoro a pravidelne.


Jabloň zimná Braeburn

BraeburnNeskorá zimná odroda. Zber začiatkom októbra, dozrieva vo februári, vydrží do mája až júna. Vznikla ako náhodný semenáč.
Strom je stredne silného až silnejšieho vzrastu. Kvitne stredne neskoro. Opeľuje sa napríklad odrodou Granny Smith. Úrodnosť závisí od agrotechniky, rezu a tvarovania stromov. Rodivosť je priemerná, neskôr vysoká. Je stredne náchylná na chrastavitosť i múčnatku. Pri priemernej ochrane má dobrý zdravotný stav. Hodí sa do všetkých teplých a stredne vysokých jabloniarskych oblastí. Rez stromov je potrebné obmedziť na minimum.
Plody sú veľké, mierne pretiahnutého guľovitokuželovitého tvaru. Stopka je krátka až veľmi krátka, hrubá. Šupka je suchá a hladká, tenká, pri jedle skoro nepoznateľná. Základná zelená farba je prekrytá tmavooranžovou krycou farbou. Dužina je nažltkastej farby, šťavnatá a veľmi pevná. Plody sú odolné proti otlačeniu. Prednosťou je trvanlivosť a skladovanie i v domácich podmienkach, v ktorých si plody zachovávajú pevnú, šťavnatú dužinu a konzistenciu.


Tento tovar je už vypredanýJablone si môžete zakúpiť v nasledujúcej predajnej sezóne.

- jarná začína 1.marca

- jesenná začína 15.októbra


zahradne@centrum.sk