LogoZC

HRUŠKY(Pyrus communis)

Odrody sme pre Vás zoradili podľa dozrievania letné, jesenné, zimné až neskoré zimné. Podpníky DULA sú slaborastúce a klasické stromy sú podpník HruškaPlaná (HrPla). Predaj ovocných stromkov hrušiek sa koná v jarnej a jesennej sezóne.


Letné hrušky


Hruška letná Isolda

Isolda


Letná odroda, dozrieva v strede augusta, pred odrodou Clappova. Vhodné na priemy konzum.
Strom rastie stredne bujne. Dobre vytvára krátke plodonosné drevo. Odroda je vhodná do teplých aj chladných oblastí. Je značne odolná voči chorobám i mrazom. Výhodou je skorý nástup do rodivosti, rodivosť je vysoká, pravidelná. Kvitne stredne neskoro a dlho. Dobrými opeľovačmi sú Clappová, Amfora, Konferencia a pod.
Plody sú stredné veľké až veľké, hruškovitého tvaru. Šupka je zelenožltá s rozmytým červeným líčkom. Dužina je jemná, žltkastá, sladká šťavnatá.


Hruška letná Júlová

Júlová

Letná odroda, zberá sa koncom júla až začiatkom augusta.
Strom nie je náchylný na choroby. Rodivosť je vysoká. Odporúča sa vysádzať do teplejších oblastí. Dobrými opeľovačmi sú Konferencia.
Plody sú strednej veľkosti. Farba šupky je žltozelená s červeným líčkom. Dužina jemne zrnitá šťavnatá nasladlá.


Hruška letná Krvavnička

KRVAVNIČKA

Staršia letná krajová odroda, zber august až september.
Strom nie je náchylný na choroby. Rodivosť je v každom roku, ale v každom druhom zarodí viac. Odporúča sa vysádzať do teplejších oblastí.
Plody sú menšie, kužeľovo baňkovité. Farba šupky je žltozelená až červeno hnedá. Dužina je po dozretí ružová až červená, s vynikajúcou navinulou až korenistou chuťou.


Hruška letná Clappova

Clappova


Letná odroda, zberá sa od polovice augusta. Vhodná na konzum i konzervovanie.
Strom rastie bujne s rozloženými konármi. Je vhodná v tvare štvrťkmeňa alebo zákrpku. Pomerne odolná proti mrazu i chorobám. Rodiť začína neskôr, rodivosť je veľmi vysoká. Kvitne stredne neskoro a dlho. Dobrými opeľovačmi sú Williamsova červená, Boscova, Solanka a Madamme Verte a pod.
Plody sú nadpriemerne veľké, príjemného vzhľadu. Šupka hladká, stredne tenká. Základná farba šupky je citrónovožltá s jasným červeným líčkom. Dužina je nádychom do žlta, maslovkovitá, veľmi šťavnatá, príjemnej korenistej chuti. Na nevhodných stanovištiach a v chladných rokoch môžu strácať plody na chuti.


Hruška letná Clappova červená

Clappova červená


Letná odroda, zberá sa od polovice augusta. Vhodná na konzum i konzervovanie.
Strom rastie bujne s rozloženými konármi. Je vhodná v tvare štvrťkmeňa alebo zákrpku. Pomerne odolná proti mrazu i chorobám. Rodiť začína neskôr, rodivosť je veľmi vysoká. Kvitne stredne neskoro a dlho. Dobrými opeľovačmi sú Williamsova červená, Boscova, Solanka a Madamme Verte a pod.
Plody sú nadpriemerne veľké, príjemného vzhľadu. Šupka hladká, stredne tenká. Základná farba šupky je citrónovožltá s jasným červeným líčkom. Dužina je nádychom do žlta, maslovkovitá, veľmi šťavnatá, príjemnej korenistej chuti. Na nevhodných stanovištiach a v chladných rokoch môžu strácať plody na chuti.


Hruška letná Williamsova

Williamsova

Kvalitná, neskorá letná odroda. Dozrieva koncom augusta až začiatkom septembra.
Strom má široko pyramidálnu korunu, neskôr vyššiu, guľovitú. Začína kvitnúť neskoro, t.j. v prvej dekáde mája. Je to diploidná odroda, je dobrým opeľovačom. Vhodné opeľovače sú Konferencia, Clappova, Madame Verté, Vila, Parížanka a iné. V chladnejších polohách sú stromy menej odolné nízkym teplotám. Darí sa jej v úrodných pôdach, dobre zásobených živinami a vlahou.
Plody sú vhodné na priamy konzum, kompótovanie i sušenie. Šupka v zrelosti prechádza do žltozelenej s nenápadným načervenalým líčkom. Dužina plodu je biela až mierne žltkastá, maslovitá, veľmi šťavnatá, rozplývavá, bez príznakov kamienkovitosti. Má zvýšenú odolnosť proti poškodeniu chrastavitosťou. Dosahuje vysoké a pravidelné úrody. Patrí medzi tri najviac vyhľadávané a pestované odrody na Slovensku.


Hruška letná Williamsova červená

Williamsova červená

Kvalitná, neskorá letná odroda. Dozrieva koncom augusta až začiatkom septembra.
Strom má široko pyramidálnu korunu, neskôr vyššiu, guľovitú. Začína kvitnúť neskoro, t.j. v prvej dekáde mája. Je to diploidná odroda, je dobrým opeľovačom. Vhodné opeľovače sú Konferencia, Clappova, Madame Verté, Vila, Parížanka a inými. V chladnejších polohách sú stromy menej odolné nízkym teplotám. Darí sa jej v úrodných pôdach, dobre zásobených živinami a vlahou.
Plody sú vhodné na priamy konzum, kompótovanie i sušenie. Šupka v zrelosti prechádza do žltozelenej s nápadným červeným líčkom. Dužina plodu je ružovkastá, maslovitá, veľmi šťavnatá, rozplývavá, bez príznakov kamienkovitosti. Má zvýšenú odolnosť proti poškodeniu chrastavitosťou. Dosahuje vysoké a pravidelné úrody. Patrí medzi tri najviac vyhľadávané a pestované odrody na Slovensku.


Jesenné hrušky


Hruška jesenná Nitra

Nitra

Hruška Nitra je jesenná odroda, dozrieva začiatkom septembra.

Strom rastie stredne silne, koruna je široko pyramidálna. Je cudzoopelivá diploidná, dobrým opeľovačom pre iné odrody, kvitne stredne neskoro. Vhodné poeľovače sú Clapova, Williamsova, Konferencia, Parížanka a pod. Je nenáročná na stanovište, vhodná aj do chladnejších oblastí. Je vitálna a tolerantná k chorobám.
Plody sú veľké až veľmi veľké. Fľaškovitého tvaru. Šupka je tenká, krehká, žltá na slnečnej strane oranžovo červená. Dužina je bielo žltá, polo maslovitá, šťavnatá, rozplývavá, veľmi dobrej chuti.


Hruška jesenná Karina

Karina

Jesenná odroda, zberá sa začiatkom septembra. Konzumná zrelosť je od konca septembra a skladná do októbra.
Stromy rastú slabšie. Dobre obrastajú plodonosným drevom. Odoroda je vhodná do teplých aj chladných oblastí. Je veľmi odolná voči chrastavitosti. Vhodnými peľovačmi sú Konferencia, Dicolor, Erika, Bohemika a pod.
Plody sú stredne veľké až veľké, pretiahnutého fľaškového tvaru. Šupka je červenej farby. Dužina je bielo žltá, maslová, šťavnatá, výbornej sladkej aromatickej chuti.


Hruška jesenná Konferencia

Konferencia

Jesenná odroda, zberá sa koncom septembra až začiatkom októbra. Konzumná zrelosť je v októbri až novembri i dlhšie. Plody majú výbornú chuť.
Stromy vytvárajú stredne veľkú a stredne hustú korunu. Na pôdu a polohu nie je kultivar veľmi náročný. Kvitne stredne dlho a tiež stredne dlho vegetuje. Je diploidná, má dobre klíčivý peľ, takže je výborným opeľovačom. Vhodnými peľovačmi sú Boscova, Júlová, Williamsova, Clappova a pod. Rodí skoro, bohato a pomerne vyrovnane. Stromy i kvety sú stredne odolné proti mrazom. Po namrznutí kvetov obyčajne nasadzuje veľa partenokarpických plodov, ktoré, i keď bývajú veľmi pretiahnuté, tvoria značný podiel štandardných plodov. Je odolný proti hubovým chorobám.
Plody sú veľké, pretiahnuté, vo veľkosti a tvare vyrovnané. Šupka je pevná, zelenožltá, nahrdzavelá. Dužina je v plnej konzumnej zrelosti ružovkastá, šťavnatá, rozplývavá, sladkastá, veľmi dobrej, korenistej chuti. Pretože dozrieva nerovnomerne, odporúča sa oberať na 2 - 3 razy.


Hruška jesenná Triumph

Triumph

Hruška Triumph je jesenná odroda, zberá sa koncom septembra až začiatkom októbra.
Strom neznáša príliš chladné stanovište. Potrebuje dobre vyhnojenú pôdu, v suchých rokoch aj závlahu. Vtedy je rodivosť mimoriadne vysoká a plody veľmi veľké. Je cudzoopelivá, vhodným opeľovačom je napríklad Williamsová, Clapová, alebo Ázijské hrušky.
Plody sú veľké, nepravidelné. Šupka je zelená, neskôr žltá, na slnečnej strane mierne červeno hnedá. Dužina je biela, sladká, maslová. Pri dobrom skladovaní môže vydržať až do marca.


Hruška jesenná Vila

Vila

Jesenná odroda, zberá sa začiatkom októbra, vydrží do novembra. Poskytuje veľké plody pripomínajúce Boscovu fľašku.
Strom rastie stredne silne, vytvára väčšie, rozložitejšie koruny. Kvitne stredne neskoro až neskoro. Je cudzoopelivá, diploidná. Vhodnými opeľovačmi sú Clappova, Konferencia a i. Sama je dobrým opeľovačom. Je stredne odolná voči chorobám a mrazom, nenáročná na stanovište.
Plody sú veľké až veľmi veľké, mierne pretiahnuté. Základná farba šupky je žltozelená s červenkastým líčkom. Dužina je jemná, šťavnatá, aromatická. Je veľmi úrodná.


Hruška jesenná Boscova Fľaška

Boscová Fľaška

Jesenná odroda, zberá sa v októbri a vydrží do novembra. Poskytuje stredne veľké plody, typického fľaškovitého tvaru.
Strom rastie stredne silne, neskôr slabšie. Koruna je stredne veľká, guľovitá. Kvitne stredne neskoro až neskoro. Dobrými opeľovačmi sú Clappova, Konferencia a Williamsova. Je cudzoopelivá, diploidná. Na stanovište je náročnejšia, vhodná do teplejších oblastí. Je citlivá na chrastavitosť.
Plody sú stredne veľké až veľké. Šupka je hladká, suchá, v zrelosti zlatožltá. Dužina je žltobiela, maslovitá, príjemne korenistej chuti. Výborná na priamy konzum i na kompóty.


Hruška jesenná Carola

Carola

Neskorá jesenná odroda, zberá sa od začiatku septembra konzumná zrelosť je od novembra do januára.
Strom je odolný voči mrazu a chorobám. Vhodný do teplých aj chladných oblastí. Dobrými opeľovačmi sú Clappova, Boscová Fľaška a pod.
Plody sú stredne veľké podlhovasté. Šupka je žlto zelená s červeným líčkom. Dužina je pevná, šťavná, žltkastá a príjemne sladká. Vhodná na priamy konzum, zaváranie a sušenie.


Hruška zimná Gute Luise

Gute Luise

Jesenná odroda, hruška Gute Luise konzumne dozrieva koncom septembra, vydrží do januára.
Strom Odroda je vhodná do teplých a stredných polôh, kde má vysokú rodivosť. Cudzoopelivá.
Plod je stredný až veľký, zelenožltý s červeným líčkom. Dužina je žltobiela, šťavnatá, sladká a veľmi chutná.


Zimné hrušky


Hruška zimná Harbo

Harbo

Zimná stolová odroda, zberá sa začiatkom októbra. Dozrieva v novembri, vydrží do februára. Poskytuje plody chutné po celú dobu skladovania.
Strom je stredného vzrastu, polovzpriamený. Kvitne stredne neskoro. Je cudzoopelivá, diploidná, dobrým opeľovačom iných odrôd. Dobrými opeľovačmi sú odrody kvitnúce v rovnakom čase. Napr. Konferencia, Bohemia, Dicolor. Rodivosť je skorá, pravidelná, vysoká. Je nenáročná na stanovište, hodí sa aj do stredných polôh. Má vyššiu odolnosť proti hubovým chorobám.
Plody sú veľké nesúmerné s hrboľatým povrchom. Základná farba šupky je žltá bez ďalšieho sfarbenia. Dužina je v období zrelosti veľmi jemná, korenistá, sladká, stredne šťavnatá.


Hruška zimná Dicolor
Licenčná odroda

Dicolor

Zimná odroda, zberá sa začiatkom októbra, konzumne dozrieva v decembri, vydrží až do marca. Patrí medzi kvalitné stolové odrody s atraktívnymi kvalitnými plodmi.
Strom rastie stredne silne, po nástupe do rodivosti sa rast zoslabuje. Začiatok kvitnutia je o niečo neskorší. Dosahuje pravidelnú a stredne vysokú rodivosť. Zdravotný stav stromov je dobrý, mimoriadna náchylnosť na výskyt hubových ochorení nebola zistená. Hodí sa do všetkých polôh vhodných na pestovanie hrušiek.
Plod je stredne veľký, harmonickej chuti, s vyrovnaným podielom cukru a kyselín. V konzumnej zrelosti je základná farba žltá, prekrytá takmer na celom povrchu žiarivo červenou. Lencitely sú sivohnedé, nenápadné, hrdzavosť sa vyskytuje veľmi málo, väčšinou iba pri kalichu. Dužina je biela, jemne zrnitá, stredne šťavnatá, veľmi príjemne aromatická. Po konzumnom dozretí je chuť výrazne sladká, bez kyselín.


Hruška zimná Lucasova

Lucasova

Zimná odroda, zberá sa v polovici októbra, dozrieva od polovice novembra. Skladovať sa dá do februára.
Strom rastie stredne silne, vytvára širšie koruny. Je triploidná odroda, kvitne stredne skoro. Vhodnými opeľovačmi sú Boscova, Clappova, Konferencia a pod. Vyžaduje teplejšie a chránené polohy. Rodivosť pravidelná a bohatá.
Plody sú stredné až veľké, tupo kužeľovité. Základná farba šupky je zelená, neskoršie až žltá s ružovým líčkom. Dužina je žltobiela, jemná, mierne aromatická.


Hruška zimná Grosdemange

Grosdemange

Zimná odroda, zberá sa koncom októbra. Konzumne dozrieva v decembri, skladovať sa dá do apríla.
Strom rastie bujne neskôr slabšie. Odroda je vhodná do teplejších oblastí. Je stredne odolná proti chrastavitosti.
Plody sú stredné až veľké nepravidelné. Základná farba šupky je zelená s červeným líčkom. Dužina je jemná, sladká, rozplývavá, jemne korenistá. Rodivosť veľmi vysoká a pravidelná.


Hruška zimná Parížanka

Parížanka

Zimná odroda, zberá sa koncom októbra, dozrieva v decembri. Skladovanie do februára i dlhšie. Poskytuje plody dobre skladovateľné.
Strom rastie stredne silne, koruna je stredne veľká. Je cudzoopelivá diploidná, kvitne skoro. Dobrými opeľovačmi sú Boscova fľaška, Clappova, Williamsova, Konferencia a pod. Vyžaduje teplejšie polohy. Stredne odolná proti chrastavitosti. Rodivosť veľká pravidelná.
Plody sú stredne veľké, pozdĺžne. Farba šupky zelená až žltozelená. Dužina je žltobiela, rozplývavá, šťavnatá, sladká.


Hruška zimná Jana

Jana

Zimná stolová odroda, zberá sa začiatkom októbra, konzumne dozrieva v novembri, vydrží do januára.
Strom je stredného vzrastu, vytvára kužeľovitú korunu. Kvitne stredne skoro spolu s odrodami Konferencia, Bohemica, Harbo, Dicolor. Cudzoopelivá, diploidná, je vhodným opeľovačom iných odrôd. Môže sa opeľovať odrodami z rovnako kvitnúcej skupiny. Odroda nie je náchylná na otlačenie plodov a vykazuje veľmi dobrý zdravotný stav a vyššiu odolnosť proti hubovým chorobám.
Plod je veľmi veľký, tvarovo nesúmerný. Šupka plodu je hladká po celom povrchu so stredne hrdzavými lenticelami. Počas zberovej zrelosti je textúra dužiny stredne hrubá a stredne šťavnatá. V plnej konzumnej zrelosti má dužina veľmi jemnú maslovitú a silne šťavnatú konzistenciu. V chuti je sladká, aromatická, mierne korenistá.


Hruška zimná Bohemica

Bohemica

Neskorá zimná odroda, zberá sa začiatkom októbra, konzumne dozrieva v januári, vydrží do februára pri dobrom skladovaní až do marca.
Strom je slabšieho vzrastu, koruna je úzka, štíhla. Kvitne stredne skoro spolu s odrodami Konferencia, Erika, Jana, Harbo, Dicolor. Cudzoopelivá, diploidná, je vhodným opeľovačom iných odrôd. Môže sa opeľovať odrodami z rovnako kvitnúcej skupiny. Je veľmi dobre odolná proti mrazom a vykazuje vyššiu odolnosť proti hubovým chorobám.
Plod je stredne veľký, klasický hruškovitý, súmerný. Šupka plodu je hladká pokrytá jemnými hrdzavými lenticelami. Dužina je bieložltá, stredne pevná, zrnitá, stredne šťavnatá, sladká, aromatická, chutná.


Hruška zimná Erika

Erika

Zimná stolová odroda, zberá sa začiatkom októbra, konzumne dozrieva v decembri, vydrží do februára pri dobrom skladovaní až do marca.
Strom rastie stredne, má rozložitý habitus. Kvitne stredne skoro spolu s odrodami Konferencia, Bohemica, Harbo, Dicolor. Cudzoopelivá, diploidná, je vhodným opeľovačom iných odrôd. Môže sa opeľovať odrodami z rovnako kvitnúcej skupiny. Odroda je vhodná do teplých a stredných polôh, kde má vysokú rodivosť. Zdravotný stav stromov je dobrý, vyžšia náchylnosť proti hubovým chorobám nebola zistená.
Plod je veľký, asymetrický, typicky hruškovitého, kuželovitého tvaru. Šupka je hladká s hrdzavými lenticelami okolo kalicha. Dužina je žltobiela, stredne hrubá, silne šťavnatá, sladká a veľmi chutná.


Tento tovar je už vypredanýHrušky si môžete zakúpiť v nasledujúcej predajnej sezóne.

- jarná začína 1.marca

- jesenná začína 15.októbra


zahradne@centrum.sk